Rally Estonia – 3. nap
Pajari megszerezte első WRC-győzelmét a Toyota kettős sikerével

2026. július 19. – Sami Pajari és navigátora, Marko Salminen pályafutásuk első FIA Rali Világbajnoki futamgyőzelmét szerezték meg a Rally Estonián, miközben a TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team kettős győzelmet ünnepelhetett Oliver Solberg második helyének köszönhetően.
Mindössze két év telt el azóta, hogy Pajari 2024-ben, WRC2-bajnoki menetelése során először vezette a GR Yaris Rally1-et. Azóta látványos fejlődést mutatott, amit már az idei szezon első nyolc futamán szerzett öt dobogós helyezése is jelzett. Az észtországi siker ennek a fejlődésnek méltó megkoronázása lett.
A 24 éves finn már pénteken uralta a versenyt, amikor mind a hét gyorsasági szakaszt megnyerte. Szombaton Oliver Solberg ugyan megszakította ezt a sorozatot, Pajari azonban azonnal visszavágott, és 25 másodperces előnnyel várhatta a zárónapot. A vasárnapi eső sem zavarta meg: magabiztosan őrizte vezetését, és 19,5 másodperces előnnyel diadalmaskodott.
Ezzel Pajari lett a Toyota harmadik olyan versenyzője Észtországban, aki itt szerezte első WRC-futamgyőzelmét Kalle Rovanperä (2021) és Oliver Solberg (2025) után. Ráadásul a Toyota idei mind az öt Rally1-es pilótája már nyert legalább egy világbajnoki futamot.
Oliver Solberg és Elliott Edmondson szintén kiváló hétvégét zárt. A második hely mellett megszerezték a Super Sunday és a Power Stage győzelmét is, így maximális bónuszpontokkal távozhattak Észtországból.
Sébastien Ogier ötödik helyen végzett első észtországi szereplésén 2021 óta, miközben értékes bajnoki pontokat gyűjtött.
A világbajnoki éllovas Elfyn Evans számára nehéz hétvégét jelentett az első rajtpozíció, hiszen pénteken a rendkívül száraz pályákon neki kellett “tisztítania” az utat riválisai számára. Szombatra már kedvezőbb rajthelyről indulhatott, felzárkózott a hatodik helyre, vasárnap pedig második lett a Super Sunday, illetve harmadik a Power Stage értékelésében, amivel 25 pontra növelte előnyét a bajnokságban.
Takamoto Katsuta pénteken még a hatodik helyen autózott, amikor defekt miatt meg kellett állnia. A szombati újraindítás után ismét elsőként kellett takarítania az utakat, így nehéz helyzetből csupán egy Power Stage-pontot tudott szerezni, de továbbra is második a világbajnokságban. Pajari feljött a harmadik, Ogier a negyedik, Solberg pedig az ötödik helyre; a Toyota öt versenyzőjét mindössze 47 pont választja el egymástól, miközben még öt futam van hátra.
A Toyota a gyártók világbajnokságában is tovább növelte előnyét: még úgy is 156 pontos fórra tett szert a Hyundai előtt, hogy Pajari külön, a TGR-WRT2 csapat színeiben szerzett pontokat.
A WRC2-ben is erős volt a Toyota: a GR Yaris Rally2-vel versenyző Teemu Suninen–Janni Hussi páros második, míg Roope Korhonen–Anssi Viinikka harmadik lett, mindketten tíz másodpercen belül a kategóriagyőzteshez képest.
Nyilatkozatok
Akio Toyoda (a TGR-WRT elnöke)
**„Gratulálok Saminak és Markónak első WRC-győzelmükhöz! Miután a szezonnyitó Monte-Carló-i ralin kiestetek, azt mondtad a csapatnak: »Szeretnék még többet gyakorolni, akár egy Rally2-es autóval is.« Nagyon örülök, hogy az elszántságod, pozitív hozzáállásod és tenni akarásod most végre győzelemmel párosult.
Különleges érzés volt látni, hogy két egykorú versenyző, Sami és Oliver állt a dobogó első két fokán. Ez a sport jövőjébe engedett bepillantást. Az is örömteli, hogy Sami sikerével immár mind az öt versenyzőnk futamgyőzelmet szerzett ebben a szezonban.

A TOYOTA GAZOO Racingnél nem azért építünk autókat, hogy csak egyetlen versenyző nyerhessen. Olyan autót szeretnénk készíteni, amely minden pilótának egyforma esélyt ad a győzelemre. Az idei eredményeink igazolják ezt a filozófiát.
Utóirat: Köszönöm mindenkinek a jókívánságokat! A műtétem utáni felépülésem jól halad. Nemrég ismét vezethettem egy autót, és megnyugtató volt érezni, hogy ez még mindig jól megy. Az orvosok szerint azonban még türelmesnek kell lennem, ezért folytatom a rehabilitációt, hogy hamarosan ismét teljes értékűen vezethessek.”**
Juha Kankkunen (helyettes csapatfőnök)
„Nagyon büszke vagyok erre az eredményre és Sami, valamint Marko első győzelmére. Már a shakedown után azt mondta nekem Sami, hogy elégedett az autóval, és semmit sem kell rajta változtatni. Így is tettünk. Nyugodtan, hiba nélkül versenyzett az elejétől a végéig – lenyűgöző teljesítményt nyújtott. Most már minden versenyzőnk nyert idén legalább egy futamot, ami azt bizonyítja, hogy jó úton járunk. Mindannyian harcban vannak a bajnoki címért, és Finnországban is képesek lehetnek a győzelemre.”
Elfyn Evans
„Nagyon nehéz volt a hétvége eleje a száraz pályák és az első rajtpozíció miatt. Úgy érzem, végül kihoztuk belőle a maximumot, a hatodik hely reálisan ennyi volt. Vasárnap viszont jól sikerült, az eső valamennyire kiegyenlítette a helyzetet. Jó pontokat szereztünk, most pedig Finnországra koncentrálunk.”
Sébastien Ogier
„Nagyszerű érzés volt ismét Észtországban versenyezni ezeken a fantasztikus utakon. Jó döntés volt elindulni. Gratulálok Saminak és Markónak, ezen a hétvégén ők voltak a leggyorsabbak. Az én célom az volt, hogy hosszú kihagyás után ismét felvegyem a ritmust ezeken a nagy elkötelezettséget igénylő pályákon. Csak néhány tized hiányzott. Azért fontos bajnoki pontokat szereztünk, és Finnországban már magasabb célokkal indulunk.”

Oliver Solberg
„Nagyon jó hétvége volt. Fontos volt, hogy tiszta versenyt fussak, visszanyerjem a ritmusomat és az önbizalmamat. Köszönöm a csapatnak, hogy a nehezebb időszakban is mellettem álltak. Nagyon örülök, hogy ismét dobogóra állhattam. Sami és Marko fantasztikus munkát végeztek, teljes mértékben megérdemelték ezt a győzelmet. Vasárnap még egy kicsit tudtam emelni a tempón, így megszereztem a maximális bónuszpontokat is.”

Takamoto Katsuta
„Nem így képzeltük el ezt a hétvégét. Tudtuk, hogy pénteken nehéz dolgunk lesz a rajtpozíciónk miatt, de addig jó tempót autóztunk, amíg meg nem kellett állnunk a defekt miatt. Ez teljesen megváltoztatta a versenyünket, mert utána nekünk kellett elsőként tisztítani az utakat. Frusztráló, de még semmi sem dőlt el. Kipróbáltunk néhány új beállítást a Finn-rali előtt, remélhetőleg ott már jobb versenyünk lesz.”

Sami Pajari
„Egyszerűen hihetetlen érzés! Arigato gozaimasu, Morizo úrnak és a TGR-WRT minden tagjának a támogatásért és a bizalomért. Köszönöm a családomnak, a barátaimnak és minden szurkolómnak, hogy a nehéz időszakokban is hittek bennem. Magamnak is szeretnék köszönetet mondani, amiért soha nem adtam fel. Az idény első fele nagyon jól sikerült, öt dobogó után tudtam, hogy előbb-utóbb eljön ez a győzelem, de ezen a szinten semmi sem könnyű. Ez Finnország mellett az egyik kedvenc versenyem, és egész hétvégén egyszerűen élveztem a vezetést. Most kiélvezzük ezt a sikert, aztán jöhet a hazai Finn-rali.”
|










![WRC 15. Delfi Rally Estonia – SS20 Kääriku 2[Power Stage] – 24.20 km](http://rvo.hu/wp-content/uploads/2025/07/SI202507200064-238x178.jpg)






